Tembellik savunulabilir mi?

Tembellik konusunda fazla sayıda içerik var ve sürekli olarak üretiliyor. Bu konuda insanlar konuşurken, paylaşırken ve hatta manipüle ederken sürekli kendilerini tabir yerindeyse “cool” gösterecek şekilde davranıyor. Bu durum çok komik olsa da, insanlar kendilerini iyi hissetmek için kendilerine yaptıkları kötülüklerden biri. (Çok daha büyük bir kötülüğü okumak için buraya tıklayabilirsiniz.) Benim açımdan “tembellik” ile ilgili durum nasıl bunu yazmak istedim. Öncelikle hayatım da birkaç kesit dışında kendimi tembel olarak hiç görmedim. Genellikle azimli biriyim. Çalışmamak için bahane bulmaktansa, ben çalışmaya odaklanmayı tercih ederim. Bu yüzden tembellik ile ilgili hiç olumlu şeyler yazmayacağım. Bu yüzden kendinin tembel olduğunu bilenler, bir tembellik daha yapıp bu yazıyı okumayı bırakabilirler. Bana göre tembel olan insanların tembellik davranışları iki farklı durumdan kaynaklanıyor. Birincisi aslında tembel olmayıp, zamanla üzerindeki atalete alışmış insanlar, ikincisi ise tabiatı itibarı ile tembel olanlar.

Birinci grup bence çok kritik bir grup. Çünkü bu gruptaki insanlar kendilerini heyecanlandıracak konuyu tanıma imkanı bulamadıkları için çalışkanlığın tadını alamamış insanlar oluyor. Sayısal odaklı eğitim sistemimiz (bu sadece bize ait bir problem değil, bu konuda Ken Robinson’ın TED’deki bu videosunu izlemenizi tavsiye ederim) kişinin diğer zekasını keşfetmesini engellediği gibi, matematiğe yeteneksizliğinden dolayı kişi yeteneksizlik hatta düşük zekalılık ile suçlanabilir. Bu durumda içine kapanan kişi, eğer kendi zekasını, merak ve ilgi alanını keşfetme şansını yakalayamazsa bir ömür boyu bu suçluluk ile yaşayabilir.

İkinci grup ne yazık ki tabiatı itibari ile tembel olan grup. Bu grubun özelliği basit ve tek olarak tembel olmak. Bu insanlarda benim gördüğüm en önemli özellik sadece bir tek konuda değil, genel olarak hayatım tüm alanlarında tembel olmaları. Araştırma yapmaktan, yemek yemeye, sosyal hayattan , özel hayatına kadar tembel olan bu insanlar ile çalışmak ne yazık ki imkansız. Burada çözüm imkansız değil fakat tembel kişiler genelde “ben tembelim, iç disiplinim düşük ve bu beni verimli işler yapmama engel oluyor” demek yerine tembelliği nasıl savunurum diye kendi kendini manipüle etmeye daha yatkın olduğu için hiçbir zaman tam olarak çözüme ulaşılamıyor.

Sonuç olarak anlatmak istediklerimi şu şekilde özetleyebilirim.

*Eğer kendinizi tembel hissediyorsanız, bu aslında kendiniz için doğru olan alanı, konuyu tanımadığınızdan olabilir. Kendinizi tanımak için birşeyler yapmaya başlayın ve çalıştığınız alanı değiştirin. Çalışkan olabileceğiniz alanı bulun.

*Üretken ve yaratıcı işler yapmak, tembel olunabilir anlamına gelmiyor. Başarıyı getiren yaratıcılık ve disiplini bir araya getirmek. Size ben kreatif işler yapıyorum, disiplin ile çalışamam yalanını söyleyen kişilere inanmak yerine kendinize çalışacak başka birini arayın.