Salgın etkisi

Salgın etkisini biz genel de kışları görürüz. Bir virüs yada mikrop insanların sağlığı tehdit ediyordur ve kolayca insandan insana bulaşabildiği için buna bir salgın teşhisi konur ve insanlar da bu konuda uyarılır. Salgına karşı dikkatli olmaya, kendilerini virüsün yada mikrobun etkilerinden korumaya çağrılırlar.

Benim düşünceme göre salgın etkisi hayatımızı şekillendiren yeteneklerimiz ve düşüncelerimiz üzerinde ciddi derece etkili. Çoğu zaman moralimiz bozukken sevinçli bir arkadaşımızla konuşup sonrasında kendimizi iyi hissettiğimiz olmuştur. Bunu sağlayan salgın etkisidir ve dünyayı değiştirmeyi başarmış girişimlerin başarıların da salgın etkisi ciddi derece etkili.

Salgın etkisi daha başlarken sizin başarılı yada başarısız olmanızı belirleyecek bir etkidir. Olmazcı insanların kötümser bakışı yüzünden olması çok olası işlerin bile olmadığını çok kez gözlemlemişimdir. Bir girişimde olabilecek olmazcılıkta kapalı beyinliliktir. Eğer ekibinizde kapalı beyinli biri varsa salgın etkisi sizin için bir tehdit demektir. Tersi olarak eğer ekibiniz açık beyinli üyelerden oluşuyorsa yetenek ve bilgi olarak geriden başlamanın dezavantajını salgın etkisi ile kısa sürede bitirebilir ve kısa sürede öne geçebilirsiniz.

Girişim yapacak ekipteki öldürücü kanser hastalığı olsa olsa kapalı beyinliliktir . Bir girişimin başarılı olması için açık beyinli insanlarla oluşan bir ekip tarafından yapılıyor olması gerekir. Bu gereklidir ancak yeterli değildir.

  • Fatih

    Lineer, basmakalıp tahminler yaparak, girişimcilik dinamikleri üzerine yanlış düşüncelere kapılmak çok kolay.

    Lisedeki işçi problemleri veya havuz problemleri gibi işlemiyor artık bu devirde birşeyler üretmek, girişimcilik, yaratıcılık, tasarım… Bu işi yapacak olan insan dinamiklerini iyi öğrenip güzel hareketler yapabilmeli :)

    Dinamikleri düşünmemizi sağlayan, farklı bir bakış açısı daha katan blog yazısı için teşekkürler.

  • Yorumların için teşekkür ediyorum Fatih.