Rails buluşması

Bu gün saat 19 civarında “promoqube” ofisinde “Rails İstanbul” buluşması için bulundum. Rails ile yeni yeni tanışan biri olmama rağmen büyük bir istekle arkadaşlarımızla oradaydık. Tek bir kelime ile organizasyonu özetlemem gerekirse muhteşemdi. Değer katmak için, bilgi çağında bilgi üretecek işler yapan insanları görmek benim üzerim de ciddi bir enerji oluşturdu. Ciddi bilgi paylaşımı ve network yapma fırsatı tanıdı bize. Hem girişimci projelerin tartışıldığı hem de teknik olarak bilgi paylaşımının yapıldığı bu ortam da aynı zaman da yazılımcılar için iş imkanıda vardı.

Railsin yaygınlaşmasının önündeki engeller ve railsin taşıdığı potansiyel üzerine uzun süre konuşulduktan sonra, geleceğe yönelik nasıl etkinliklikler yapılabileceğini konuştuk. Workshoplar ve eğitimlerle railsin insanlar arasında yaygınlaştırılabileceği open source şeklinde projelerin, kütüphanelerin geliştirilebileceği ilerleyen zamanlar da bir kitap yazılabileceği konuşuldu.

Etkinlikle ilgili daha birçok şey yazabilirim ancak işin özeti ne yazarsam yazayım o ortamı asla tam olarak anlatamam. Yaşanmadan anlatılabilecek bir ortam kesinlikle yok. Girişimcilik yapmak isteyen insanların, yazılımla ilgilenen insanların mutlaka katılmaları ve takip etmeleri gereken bir olay. Özetle anlatılamıyacak, yaşanacak bir etkinlikti. Yenilerini heyecanla bekliyor, emeği geçen, düşünen, organize eden herkese çok teşekkür ediyorum. Yeni etkinliklerde görüşme heyecanı ile rails öğrenmeye başlıyorum.. =))