Online video ve reklam

Nielsen yaptığı araştırmalar ile tanınan saygın bir kurum. Nielsenin yakın zaman da yaptığı araştırmalardan bir tanesi müşteri davranışlarını anlamak açısından oldukça önem taşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu araştırmaya göre insanlar artık videoları daha çok online olarak izliyorlar. Videolar davranışlarımız ve algılarımız üzerinde etkisi büyük. (Bununla ilgili Temel Aksoy’a ait Videonun Önlemez Yükselişi adlı blog yazısını okumanızı tavsiye ederim.) Bu yüzden tv reklam pazarlamacılar için çok önemliydi. Fakat bundan sonra bu önemini sürdürebilir mi sorusu akıllara çok sık geliyor.

Geleneksel medyadaki pazarlama çalışmalarının en önemli problemi her zaman ölçülebilirlik olmuştur. İnternet ve online dünya öncesinde bu herkes tarafından bilinen fakat çözümsüz bir dertti. İnternet ve online dünyanın hayatımıza girmesi, öncesinde mümkün olmayacak şeyleri mümkün kılmaya başladı ve pazarlama faaliyetleri çok net bir şekilde ölçülebilir hale geldi. Online video giderek yükseliyor, birçok firma mobil reklamlarını kullanmaya başladı, online video reklamları ön plana çıkıyor. Artık sosyal medyayı kullanmayan marka neredeyse kalmadı. Fakat ne yazık ki bu tam olarak yeni dünyayı anladığımız anlamına gelmiyor. Dijital dünya ve insanların dijital dünyadaki davranışlarını iyi anlamadan yapılan reklam ve diğer pazarlama çalışmaları markalar açısından zararılı bile olabilir. Bu dinamikleri anlamadan yapacağınız reklamların anlamı müşterileriniz için sokakta yürürken ingilizce eğitimi düşünür müsünüz denmesi ile aynı olabilir.