Küçük Bir Macera: AtomicEnglish

Değer yaratmak için yapmamız gerekenler şeyler zamanla hızla değişiyor. Bundan 100 yıl önce insanlar için bir değer yaratmak istediğinizde temel bir yeteneğiniz/ustalığınızın olması – buna zanaat diyebiliriz – yeterli olabilirdi. Yeteneğinizi yıllar içerisinde geliştirip, ustalığınızı konuşturarak önemli değerler yaratabilirdiniz. Tecrübeleriniz ve yaptıklarınız rekabette size önemli bir avantaj sağlar, emin adımlarla yolunuza devam edebilirdiniz. Bugün dünyanın geldiği noktada benzer şekilde değer yaratmanız, yarattığınız değeri sürdürebilmeniz ve var olabilmeniz imkansız. Bilgi işcileri olarak bizlerin değer yaratabilmesi için çok daha farklı şeyler yapmamız gerekiyor.

Fakat 100 yıl öncesi ile bizleri karşılaştırdığımızda aradaki tek fark, farklı şeyler yapıyor olmamız değil. Aradaki gerçek fark değer üretmeye devam edebilmek, ürettiğimiz değeri sürdürebilmek için dünyamızın şartlarının hızla değişiyor olması. Bir dönem sadece belli bir bilgiye ulaşabilmek bir değer yaratırken, üzerinden daha beş yıl bile geçmeden bu çok değersiz bir hale gelebildiğini hepimiz biliyoruz. Bu yeni dünyada var olabilmek için hepimizin ihtiyacı olan en temel yetenek öğrenebilme yeteneği. Eğer öğrenemiyorsanız, bu dünyada değil ilerlemek, var olabilmeniz bile büyük bir tehdit altında. Burada harika bir haber vermek istiyorum: Diğer herşey gibi öğrenmenin kendisi de öğrenilebilen birşey! Bu konuda yazmam gereken çok fazla şey var fakat onlar başka yazılara.

Öğrenme üzerine yaptığım araştırmalar, kendi deneyimlerim ve denemeyi uzun zamandır istediğim bazı fikirlerim var. Zaman zaman yapmayı denesemde, arada kaybolup gitti. Birgün benzer şeylerin hayallerini kurarken, aksiyon alamamanın verdiği acıya daha fazla katlanamayıp, ilk basit ve küçük adımı atmaya karar verdim.

AtomicEnglish, İngilizce öğrenmeniz konusunda sizin en yardımcınız olacak. Bunu nasıl sağlayacak? Kendi yaratmış olduğunuz sözlüğünüz, ya da seçebileceğiniz hazır sözlüklerdeki kelimeleri, içerisindeki farklı farklı modüller ile sizlere sunacak. Aynı kelimeleri farklı farklı modüller – öğrenme metotları da diyebiliriz – ile öğrenmeye çalışacak, performansınızı analiz edebileceksiniz.

AtomicEnglish

Siz sözlüklerinizi ve kelimelerinizi şimdiden başlayın, modüller zamanla gelecek!