Lean Marketing

İnternet Girişimcileri İçin Lean Marketing

Metaforlar düşünme ve öğrenmemiz için olmazsa olmazlardan bir tanesi. Anlaşılması zor, soyut birçok kavramı metaforlarla çok kolay modelleyebiliyoruz, anlayabiliyoruz ve üzerine bir şeyler ekleyerek geliştirip, ilerletebiliyoruz.

Nasıl değer yaratabilirim? benim zihnimi sürekli meşgül eden sorulardan bir tanesi. Bu konu üzerinde düşünülmesi, tek tek araştırılıp üzerine kafa patlatılması gereken sonsuz detay ve konu var. Bunlardan bir tanesi ‘nasıl başlayabilirim’ sorusu. İronik olarak sürecin en fazla enerji gerektiren kısmı başlangıç kısmı ve başlamanın bir yolunu bulmanız gerekiyor.

Bu konuda bana rehber olan tek cümlelik mükemmel bir metafor biliyorum. ‘Milyona kadar saymak için sıfırdan başlaman gerek.’ Hayal ettiğiniz milyonlar olsada bir anda milyonlardan saymaya başlayamazsınız. Öncelikle sıfırdan başlayıp, tek tek milyona kadar saymanız gerekiyor. Bu yüzden basit bir şekilde sıfırdan saymaya hemen başlamanız gerekiyor.

Geçen yıllar içerisinde kendimce sıfırdan saymaya başladığım bazı projeler var. AtomicNote, sıfırdan başladığım hikayelerden bir tanesi. (Hala çok başlangıçta fakat 2015’te güzel değişiklikler geliyor olacak.) AtomicEnglish, yine benzer bir heyecan ile başladığım bir macera. Henüz neredeyse sıfır çizgisinde fakat kendi kendini geliştirerek bir değer yaratması için çalışacağım. Bugün yine sıfırdan saymaya başladığım yeni bir macera var. LeanMarketing.co

LeanMarketing.co
LeanMarketing.co

Geçen yıllar içerisinde, ağırlıkla 2012 ve 2013 olmak üzere internet girişimcilerinin değişik konularda işlerine yarayacağını düşündüm bazı içerikler üretme fırsatı bulmuştum. Bunların birçoğu farklı farklı bloglarda ve üzerinden geçen zamanla geride kalmış durumdaydı. Hem içeriklerin ulaşılabilir olmasını hem de içeriğe ulaşan insanların potansiyel olarak diğer içeriklere ulaşmasını engelliyordu.

LeanMarketing.co içerisinde, aralarından özel olarak seçtiğim şu an 21 adet yazı bulunuyor. Devam edecek yazılarla bu kaynağı internet girişimcileri için güncel tutmayı ve bu konularda Türkçe olarak araştırma yapan insanlara bir kaynak oluşturmayı planlıyorum. Sıfırdan başlayarak saymaya başladığım bu yeni maceramın gerçekten değer üretecek bir yere götürmek karşısında oldukça heyecanlanıyorum. Bu konu sizi de heyecanlandırıyorsa, bu konuda fikirleriniz ve düşünceleriniz varsa, iletişime geçmekten çok mutlu olurum.