Hata vs Yanlış

Bilgisizlikten ve cahillikten genel de şikayetçi oluruz. Bence bu iki kavram bir birine içine biraz fazla girmiş iki kavram. Bilgisiz insanlara cahil denmesini, yada sadece birşeyler bildiği için bir insana cahil denmemesi bizi yanlış kanıya götürecektir. Bilgisizlik bir konu hakkındaki bilgi eksikliğidir. Bu bilgisizlik, yetenek gerektiren konularda yeteneksizlik olarak da yer değiştirebilir. Sonuç olarak bilgi yada yeteneğin eksik olma durumudur.

Cahillikte durum biraz farklıdır. Bilgi yada yetenek sahibi olmak cahil olmaya engel olamaz. Cahil olmak, yapılan hatayı tekrarlayarak hatayı yanlışa çevirmektir. Cahilliğin belirtisi öğrenmeye karşı olan dirençtir. Cahil öğrenmek, yeni birşey katmak istemez. Emin olduğu kendi doğrusunda sonsuza kadar kalmak ister.

Cahillik yada bilgisizlik – yeteneksizlik sadece insanlar için geçerli değildir. Cahil firmalarda pekela bulunabilir. Yapılan hatadan ders alıp doğruyu denemektense kendi bildiğine direten firmalarada cahil firmalar diyebiliriz.

İnsan olsun, firma olsun bilgisiz yada yeteneksiz olması çözümsüz bir problem değildir. Belli noktalarda bazı yetenek/bilgi eksikliği daha faydalı bile olabilir. Fakat cahillik için durum o kadar iç açıcı değildir. Arayışta olmamanın vermiş olduğu kolaylık ile başlangıçta daha fazla yol alsada, başkalarının hatalarından/başarılarından, kendi yaptığı hatalardan/başarılardan ders almadan yola çok fazla devam edemez. Yoculukları genel de kısa sürer. Her zaman yeni bir arayışa atar kendini. Yeni yol arkadaşı arar, yeni iş arar, yeni arkadaşlar, projeler arar. Öğrenmeden yola devam ettiği için sonuçlar büyük olasılıkla kendini tekrarlar. Aynı yanlışlar yapılır, aynı arayışlara girilir.

Hatalara karşı çevremizi cesaretlendirmeli, yanlışı yanlış bir şekilde yapan insanlardan uzak durmalıyız.