For Post

Growth Hacking Hakkındaki Yazı ve Sunumlarım

Growth Hacking konusu, internet girişimciliği dünyasında her geçen gün popülerleşiyor. Diğer her konuda olduğu gibi, Growth Hacking içinde, popülerleşme ile birlikte hızlı bir şekilde üretilen içerik sayısı artıyor. Buradaki hızlı artış, bazı sağlıksız hatta zararlı olabilecek içeriklerin üretilmesine neden olabiliyor. Özellikle ingilizce kaynaklarda bazen oldukça yanlış içerikler ortaya çıkabiliyor.

Birkaç yıl önce bu sayfada hazırlamış olduğum kaynakları listeleyerek Türkiye’de Growth Hacking anlamında bilgi üretimine katkı sağlamak istemiştim. Geçen zaman içerisinde üretimlerim artarken bu sayfayı güncellemek gittikçe zorlaştı. Bende yeni başlayanlar ve kısaca konuyu görmek isteyenler için referans linkleriyle burada kısa bir özet vermek istedim.

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking hakkında her gün yeni bir tanımlama ile karşılaşıyoruz. Bu problemi yaratan en büyük problem bir şekilde dijital çalışmalar içerisinde yer almış herkesin yaptığı çalışmaları bir anlamda growth hacking’e bağlama gayretinden geliyor. Elimizde çekiç olduğu için herşeyi çivi olarak görüyor olmamız burada da bizi tehlikeye itiyor.

Growth hacking kavramını anlayabilmek için bu kavramın çıkış kaynağı olan “startup” olgusunu net olarak kavrayabilmeliyiz. Bu konuda Paul Graham’ın Startup = Growth makalesi bizler için aydınlatıcı ve net açıklamaları bize veriyor. Bir yapının startup olabilmesi için büyük bir kitlenin problemini, teknoloji aracılığıyla ölçeklenebilir şekilde çözümlüyor olması gerekiyor. Şirketin yeni kurulmuş olması, yazılım üzerine çalışıyor olması veya yatırım alıyor olması “startup” olmasını sağlamıyor.

Startuplar yapı itibariyle klasik bir şirket operasyonunda bu yönüyle farklı olması büyüme süreçleriyle ilgili büyük farklar yaratır. Girişimler büyüyebilmeleri için normal şirketlerden çok daha farklı problemleri çok daha farklı araç ve süreçlerle çözümleyebilmesi gerekir. Girişimlerin büyümesi önündeki problemlerin çözüldüğü bu sürece growth hacking süreci diyoruz.

Daha fazla bilgi için Lean Marketing’teki Growth Hacking Nedir? yazımı okuyabilirsiniz. “Hacking” kavramının gerçek anlamını öğrenmek için ise Hacking Ne Anlama Geliyor? Hacking’ten Ne Anlamalıyız? yazımı okuyabilirsiniz.

Growth Hacking Ne Değildir?

Growth Hacking hakkında yaratılan bilgi kirliliği çok sık karşımıza çıkan bazı yanılgılar oluşturdu. Aşağıdaki sunumdan en çok içerisine düşünülen dört yanılgıyı inceleyebilirsiniz.

İnternet Girişimleri Nasıl Büyür?

Growth Hacking tanımına ve ne değildir konusuna değindikten sonra internet girişimlerinin büyüme süreçlerine değinmemiz faydalı olabilir. Büyük resimde adım adım ilerlenmesi gereken en temel yolu bizimle Sean Ellis Startup Pyramid ile paylaşıyor.

internet-girişimleri-nasıl-büyür

İnternet girişimleri kuruldukları ilk gün büyümeye başlayamazlar. Büyüyebilmeleri için öncelikle “ürün/pazar uyumu” (İngilizce tabiriyle Product/Market Fit’i) yakalamış olmaları gerekir.

Ürün/Pazar uyumunu  Marc Andreessen “iyi bir pazarda olmak ve bu pazarı tatmin etmek” şeklinde tanımlıyor. Hedef kitleniz, çözmeye çalıştığınız problem, çözümünüz ve değer öneriniz bu konuda ön plana çıkıyor. Bu konuda hakkında detaylı bilgi almak için Ürün/Pazar Uyumu Nedir? yazımı okuyabilirsiniz.

growth-hackinge-baslangıç

Girişimler İçin Üç Önemli Büyüme Motoru

Ürün/Pazar uyumunu yakalayan girişimler büyümeye geçiş aşamasında nasıl büyüyeceklerini çözümlemeleri gerekiyor. Peki girişimlerin büyüme için kullanabilecekleri kaynaklar nelerdir? Eric Ries girişimlerin büyüme süreçlerinde temel olarak alabilecekleri ve kullanabilecekleri üç temel yapıyı bizlerle paylaşıyor. Bu üç temel yapı hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki sunumumu inceleyebilirsiniz.

Büyüme Sürecinin DNA’sı AARRR

Şimdiye kadar internet girişimlerinin büyüme sürecine büyük resimden bakarak açıklamaya çalıştık. Şimdi biraz daha detaya inerek büyüme sürecine daha yakından bakalım.

500 Startups ‘ın kurucusu Dave McClure bir girişimin kullanıcısıyla olan hayat boyu döngüsünü AARRR yapısıyla bizlerle paylaşıyor.

growth-hacking

1. Potansiyel kullanıcılarımızı nasıl sitemize çekeceğiz?
2. Gelen ziyaretçileri nasıl aktif edeceğiz?
3. Kullanıcılarımızın tekrar tekrar gelmelerini nasıl sağlayacağız?
4. Kullanıcılarımızdan nasıl yeni kullanıcılar elde edeceğiz?
5. Kullanıcılarımızdan nasıl gelir elde edeceğiz?

Her adım içerisinde yapılması gereken birçok konu bulunuyor. Bu konuda yüzeysel bir bilgi almak için Growth Hacking 001: AARRR, daha detaylı bilgi almak için Growth Hacking’e Başlangıç kitabımı okumanızı öneririm.

growth hacking workshop
Lean Marketing girişimciler için sunduğu ücretsiz growth workshop hakkında bilgi sahibi olmak için bu görsele tıklayın.

Growth Hacking Örnekleri

Growth hacking taktiklerinin girişimden girişime kopyalanıp, yapıştırılmaya çalıştırılması girişimcilerin içine düştüğü diğer büyük bir yanılgı. Paylaştığımız örnekleri sadece genel olarak bir bilgi sahibi olmak, mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılması girişimciler için en sağlıklı yol olacaktır. Dünyadan genel olarak başarılı örnekleri incelemek için aşağıdaki sunumu inceleyebilirsiniz.

Daha detaylı örnekleri ve yapıları incelemek için Growth Hacking Örnekleri ‘ni ziyaret edin.

Growth Hacking Hakkında Okunması Gereken Yazılar

Zamanı olmayanlar ve özet sevenler growth hacking konsepti hakkında birkaç yıl önce hazırlamış olduğum okunması gereken 5 yazı ve kısa özeti sunumumu inceleyebilirler.

Yüzlerce yüksek çözünürlüklü görsel çalışmalarınızda kullanmanız için sizi bekliyor. Görsele tıklamanız yeterli.
Yüzlerce yüksek çözünürlüklü görsel çalışmalarınızda kullanmanız için sizi bekliyor. Görsele tıklamanız yeterli.

Faydalı Olabilecek Diğer Makaleler

Sizler için faydalı olabileceğimi düşündüğüm diğer makalelerimin linklerini burada paylaşmak istedim.

Kapanan Bir Girişimin Analizi: Everpix

Neden Hotmail Gibi Büyüyemezsiniz?

Kullanıcı Kazanım Yolculuğu

Kullanıcı Kazanımı İçin Değer Üreten Servisler

Facebook Reklamları İçin 4 Temel Öneri

Facebook Lead Ads Nasıl Kullanılır?

Twitter Card Çeşitleri ve Kurulumu

Google Analytics ile Yeni Kullanıcı Takip Nasıl Yapılır?

Google Analytics ile Buton Tracking Nasıl Yapılır?

Google Analytics ile Scroll Tracking Nasıl Yapılır?

Emailing Çalışmalarında Takip Edilmesi Gereken 4 Metrik

MailChimp ile Otomatik Emailler Nasıl Gönderilir?

Etkileşim İçin Gizli Silahınız: Emailing

LTV ve CAC Nedir?

(Rehber) GitHub Pages ve MailChimp ile Ücretsiz Karşılama Sayfaları Nasıl Hazırlanır?

(Yazı Dizisi) Landing Page Tasarımına Giriş

(İnceleme) Invision Karşılama Sayfası

Landing Page’den Email Toplamak İsteyenler İçin Öneriler

A/B Testing Nasıl Yapılır?

İnternet Girişimleri İçin Kohort Analize Giriş

(İnceleme) Intercom Onboarding Süreci İncelemesi ve 17 Çıkarım

(İnceleme) MailChimp Onboarding Süreci İncelemesi ve 22 Çıkarım

(İnceleme) Pinterest Yeni Kullanıcılarını Nasıl Karşılıyor?

Hook Modeli Nedir? Nasıl Çalışır?

(İnceleme) Intercom E-Kitaplarının Yayılmasını Nasıl Sağlıyor?

(İnceleme) KickStarter Sosyal Ağlar ile Nasıl Yeni Kullanıcılara Ulaşıyor?

(İnceleme) Cubic.fm Davet Akışı Nasıl Çalışıyor?

(İnceleme) Airbnb Davet Akışı Nasıl Çalışıyor?