Gerçek Çözüm vs Sahte Çözüm

Çözüm bulmak, günlük hayatta en sık yaptığımız eylemlerden bir tanesi. Çözüm ararken kullanabileceğimiz onlarca yol var. Bu yazımda bulduğumuz çözümlerin gerçek ve sahte olma durumlarını hepimizin tanık olduğu traji-komik bir vaka ile birlikte yazacağım.

Örnek vakamıza geçmeden önce en temel itibari ile gerçek ve sahte çözümler arasındaki farka bakalım. Gerçek çözümlerde problem temel dinamiklerine uygun olarak sürdürülebilir ve tekrarlanabilir bir çözümdür. Problemi çözmek, sizi ileriye götürür, yeni ve farklı problemlerle karşılaşmanızı sağlar.

Sahte çözümler aslında ağrı kesiciler gibidir. Sürdürülebilirlikleri yoktur. Anlık olarak probleme bir çözüm bulunur. Fakat bu çözüm sizi ileri götürmez. Çözüme bağımlı hale gelip, problem olduğu sürece aynı çözüme tekrar tekrar dönmek zorunda kalırsınız.

c4791b7a-ced7-11e3-9d3a-12313d02a8cf-large

Konuyu daha net açıklamak için şimdi örneğimize gelelim. Çözmek istediğiniz problem “kaslı, güçlü görünmek isteği” olsun. Bu probleminiz için bulabileceğiniz gerçek ve sahte iki çözüm var. Gerçek çözüm bir spor salonuna kayıt olursunuz. Belirlediğiniz program çerçevesinde düzenli olarak spora başlarsınız. Sahte çözüm ise hemen dışarı çıkıp, karşınıza çıkan ilk mağazadan kendinize bir adet XS beden bir t-shirt almak. İki yöntemde probleminize bir çözüm getiriyor. Bu iki çözümden hangisini seçtiğiniz bütün olarak hayatınızı kökten etkiliyor.

Gerçek çözümlerde, problem hangi konu ile ilgiliyse, çözümünüz sizi stratejik olarak daha ileriye götürür. Daha derin ve büyük problemlere doğru ilerlersiniz. Bulduğunuz çözümler eğer sahte ise, en temelde daha derin ve büyük problemlere ilerleyemezsiniz. Çözdüğünüz problemin içerisindeki nesneler, özneler değişebilir fakat genel problem yapısı hiç değişmez. Bulunduğunuz yerde sayarsınız. Aşağıdaki görsel bu anlamda gerçek ve sahte çözümleri güzel özetliyor. (Corporate vs Startup kısmına takılmayalım, konu benzer noktada dönüp durmakla, daha ileri gitmek arasındaki fark.)

*

Problemlerimize çözüm bulurken bulduğumuz çözümün tabiatını iyi anlayıp, irdelemeliyiz. Geliştirdiğimiz sahte çözümlerin sizi daha ileriye götürmesi teknik olarak imkansız. Eğer gerçekten daha ileri gitmek gibi bir amacınız varsa, sahte çözümlerden kaçmalısınız. Tabii daha öncesinde sahte problemlerden kaçmamız gerekiyor. Fakat bu şimdilik biraz erken bir konu. Bunu daha sonra yazalım.