Farkındalık Başarı Yolunda İlk Adım

Yeni yıl öncesi yapılanları değerlendirmek ve neler yapılacağını çıkarmak için güzel bir fırsat. Bu konuda kendimce gelenekselleştirdiğim bir sistemim var. Yeni yıl öncesi genel bir yıl değerlendirmesi yapıp, sonrasında gelecek yıla yönelik vizyonumu ve düşüncelerimi defterimde toparlıyorum. Böylece birkaç yıl öncesine gidip, yıl yıl neler düşünüp, ne tarafa doğru gittiğimi de görme şansım oluyor. 2016 öncesi benzer bir hazırlık yaparken bazı şeyleri blogumda paylaşmam gerektiğine karar verdim.

2015 yılı başlamadan önce 2014’e göre daha zor ama daha doyurucu bir yıl olacağını biliyordum. Bugün dönüp baktığımda aslında düşündüğümden daha kolay olduğunu ve benim için çok daha öğretici bir yıl olduğunu görüyorum.

Öncelikle Lean Marketing ile başlayayım. 2014’ün son günlerinde hayata geçirdim. 2015’te hayatımın büyük bir bölümünü kapsadı. Geçen yıl yazdığım yazıyı bugün bir kez daha okudum. “Milyona kadar saymak için sıfırdan başlamak gerek.” düşüncesiyle başlanmış bir maceraydı. Growth Hacking’e Başlangıç kitabı, girişimcilerle ücretsiz workshoplar, makaleler ve diğer tüm paylaşımlarıyla kendi içerisinde saymaya başladı.

Yaptığımız bütün çalışmalar girişimciler için sürekli konuşulan konular hakkında biraz dahi olsa farkındalık yaratmak üzerineydi. Bugün aldığım geri dönüşler ve yaptığımız çalışmaları incelediğime bu konuda önemli adımlar attığımızı düşünüyorum. Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsak hem kişisel bazda hem bir organizasyon olarak hem de çalıştığımız konuyla ilgili farkındalığımız üzerinde yürüdüğümüz bir temel. Bu temel olmadan ilerlemek ve yol almak bir yana var olmamız bile imkansız. 2015’te bu anlamda güzel çalışmalar gerçekleştirdik. 2016’da bunları çok daha ileriye götürmemiz gerekiyor.

2015 başlarken side-project olarak başlattığım AtomicNote ve AtomicEnglish ile ilgili de çeşitli plan ve geliştirmeye yönelik düşüncelerim vardı. Yılın ilk çeyreğine gelmeden önce odaklanma konusunun önemli bir problem olabileceğini düşündüm. Bu projeleri üzülerekte olsa geçici olarak dondurma kararı aldım. Bugün baktığım zaman aslında çok doğru bir karar aldığımı görüyorum. İlerleyen zamanlarda belirli zaman dilimlerini kendime çıkarabilirsem bu projelere tek olarak odaklanıp, o dönemler içerisinde dilediğim gibi hayata geçirebilirim. Fakat yakın gelecekte bu projelerle ilgili bir planım yok. Çekirdek ideoloji her zaman üzerine düşünmemiz gereken bir konu.

Farkında olalım yada olmayalım çevremizin düşüncelerimiz, davranışlarımız ve bize büyük bir etkisi var. Daha önce Çevremiz Detaylar ve Hayatımıza Etkileri başlıklı yazımda bu konuyla ilgili düşüncelerimi paylaşmıştım. 2015’te kendime yaptığım en güzel şeylerden bir tanesi çevremi düzenlemek ve temizlemek oldu. Üretme heyecanı duyan bir kişiyseniz çevreniz konusuna en az beş-altı kez daha düşünmeniz gerekiyor. Masa düzeniniz, günlük eşyalarınız, spor ve beslenme alışkanlıklarınız, görüştüğünüz ve sosyal medya ile maruz kaldığınız insanlar… Hepsi sizin üzerinizde aktif olarak büyük bir etkiye sahip. Kendi sorumluluğunuzu üstlenmeniz ve gerektiğinde aksiyon alıyor olmanız gerekiyor.

Son olarak 2015’te 2014’e göre okuduğum kitaplarda önemli bir düşüş oldu. 2016’da ne kadar yoğunluk olursa olsun bunun acısını çıkartmayı düşünüyorum. 2016’da burada daha güzel haberlerle daha sık görüşeceğimizi düşünüyorum.