Dünyanın En Basit Not Uygulaması: Atomic Note

Değişik değişik proje fikirleri hemen hepimizin aklına gelir. Olsa, kullanırdım denebilecek cinsten proje fikirleri benimde zihnimi çokca gelen ve yapamdığım için içime sinmeyen bir konuydu. Bu konuda bir adım atmak ve başlamak istiyordum fakat bir şekilde sürekli kalıyordu.

İlk adımı sevgili Burak ile birlikte başladığımız AtomicNote ile atmış oldum. AtomicNote dünyanın en basit not uygulaması. Facebook hesabınızla, en temel düzeyde izin vererek giriş yapıyorsunuz. Sizi boş bir alan karşılıyor. Bu sayfada yazmak istediğiniz her ne ise yazıyorsunuz ve kaydet butonuna basıyorsunuz. AtomicNote içerisinde yapabileceğimiz tüm aksiyonlar bundan ibaret. (Aslında gerçekten dünyanın en basit not uygulaması)

Aradan geçen zaman içerisinde, AtomicNote ile ilgili bir sunum hazırlamak istiyordum. İlk olarak hazırladığım sunumuda buradan paylaşmak istedim.

Olayın biraz teknik kısmı ile ilgili basitce bilgi vermek gerekirse, AtomicNote için Python’un popüler web framework’ü Django’yu kullandım. Veritabanı olarak yine son günlerde özellikle küçük çaplı projelerde popüler olan Postgresql kullandım. Server tarafında ilk olarak Heroku ile uygulamamızı live’a almıştık fakat sonra DigitalOcean’a geçmeye karar verdik ve şu an DigitalOcean’da çalışıyor.
Bu proje ile birlikte kişisel anlamda günlük kaybolmasını istemediğim ama bir Evernote yada Google Docs’a yazamayacağım küçüklükteki notlarımı bir yanda saklarken, bundan sonra aklıma gelen, yapmak isteyeceğim projeler içinde başlama bariyerini ciddi bir şekilde düşürmüş oldum.
– İsim için ilhamı sevgili Demirhan Aydın‘dan aldık. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum.
Yakın zamanda, benzer basitlikte projelere ait sunum ve yazılarımı görebilirsiniz :)