Değer, Popülerlik ve Freud

Değer dünyanın var olduğundan beri önemli bir konu. Hemen herkes değerli olduğunu düşünüyor (ki bence öylede) ve herkes yine değerli işler yaptığını düşünüyor. Fakat bir şeyin değerli olduğunu nasıl anlayabiliriz ? Ya da bir şeyi değerli yapan nedir ? Bu iki sorunun da yanıtını ben bilmiyorum, öğrenirsem hemen yazarım, ama bildiğim bir şey var ki “popülerlik” değerden bağımsız bir parametre. Popülerliği eleştirmiyor, küçük görmüyorum. Sadece dediğim popülerlik değerden bağımsız ve birşeyin popüler olması değerli olduğu anlamına, değerli olması popüler olması anlamına da gelmiyor.

Tüm bunları neden düşünüp, buradan yazdım ? Bundan tam 156 yıl önce bugün bir insan dünyaya geldi. Adı Sigmund Freud! Psikoloji alanındaki çalışmaları ile dünyaya “değer” katan bir bilim insanı! Bu saatlerde iki futbol maçı oldu ve şu an insanlar onu değerlendirmekle meşgul fakat ben eminim ki hem Freud hem de Freud’un çalışmaları, yapılan 2 maçtan da çok çok değerli. Kimsenin Freud’u konuşmaması, belki maçla ilgili paylaşımların Freud ile ilgili paylaşımlardan çok daha fazla olması, yapılan maçları Freud’dan daha değerli kılmaz.

Eğer elinizde bir kalem var ve bu kalemi satmak istiyorsanız, bir kişinin bile bunu fazla alması sizin için fazladan kar anlamına gelir. Bu yüzden daha fazla kalemi nasıl satabilirim diye düşünüp, bunun yollarını aramanız çok doğaldır. Fakat konu beyniniz, ruhunuz, düşünce ve hisleriniz olduğunda daha fazla alkış nasıl toplarım diye düşünüyorsanız, bence elinize bir kağıt, kalem alıp beynim ve ruhum ne kadar “değerli” diye düşünmeye başlayabilirsiniz.  İyi pazarlar..