3 Sanatçı 1 Çöpcü

“İnsan çöpçü bile olsa, sokakları Michelangelo’nun resim yapması veya Beethoven’ın senfoni bestelemesi veya Shakespeare’nin şiir yazması gibi süpürmesi gerekir. Sokakları öyle güzel süpürmelidir ki dünyanın ve cennetin tüm ev sahipleri oradan geçerken durup; ‘Burada işini çok iyi yapan bir çöpçü var’ diyebilmeli.”

Dr. Martin Luther King Jr.

Martin Luther’in yukarıdaki fikir ne kadar büyüleyici. Beethoven’nın senfoni bestelemesi gibi işimizi yapmamıza ne engel ? Neden işlerimizi Shakespeare’in şiir yazması gibi yapamıyoruz ? Daha da önemlisi bunu neden kendimiz için bir problem olarak görmüyoruz ? Zamanımız gerçekten çok kısıtlı ve hızla akıp geçiyor. Başarısızlık korkusu, prestij beklentisi ve sonu bitmez bahaneler içimizden coşarak gelen heyecanı öldürmek için fazlasıyla yeterli. Eğer gerçekten çok değerli şeyler ortaya çıkartmak istiyorsak; heyecanımızı, coşkumuzu engelleyecek her şeye engel olmak zorundayız. Hayallerimizi gerçekleştirmek için bildiklerimizden daha çok bildiklerimizi hayata geçirecek heyecana ihtiyacımız olabilir.

Belkide önce ölümü iyice kavramalıyız, sonra hangi konulara odaklanacağımıza karar veririz ve böylesi belkide bizim için daha iyi olur ?

Michelangelo gibi kod yazmamız, Shakespeare gibi tasarım yapmamız ve en önemlisi bütün bir hayatımızı Beethoven’nın senfoni bestelemesi gibi yaşayabiliriz! Dünya’ya bir şeyler katmak istiyorsak zaten böyle yapmamızda gerekir.